0 (266) 246 01 36

Sosyal Medyada Biz}

Çocuklarda Görülen Ateş Sorunu

Çocugunuz, size her zaman alıştığızdan daha sıcak geliyorsa, ısısını ölçerek tam bir ölçüm yapmanız gerekir. Genellikle ateş olarak kabul edilen, derece 38 C’nin üzerindeki değerlerdir.

Çocuğunuza dokunduğunuzda, cildinin size sıcak gelmesi, her zaman onun ateşi olduğunu göstermez.

Kulaktan mı?, Dil altından mı?, Popodan mı?, Koltuk altından mı?
Bu dört yer de, kabul edilir ateş ölçme noktalarıdır. Koltuk altı ölçümleri diğer ölçümlere göre 0.5 derece daha düşüktür. 2 – 2,5 yaşından küçük çocuklarda dil altından ölçüm yapmak, teknik olarak biraz zordur. Civalı cam derece kullanmayınız.

Elektronik derecelerin ölçüm süresi 3-4 dakikadır. Kulak dereceleri saniyeler içinde gülvenilir ölçümler yapabilmektedir. Ancak ucunun bebeğinizin kulak kanalına iyi oturduğundan emin olmanız gerekir.
Mutlaka, rahat kullanabileceğiniz bir dereceniz olmalı. Bu derece ile, çocuğunuz ateşli değilken birkaç sefer ölçüm yapmalısınız.

Kaç derece yüksektir?

Her seviyedeki ateş tehlikeli sayılmaz. Kabul edilen ateş sınırları şöyledir:
Ateşsiz: 34,4 – 37,9 Ateşli: 38,0 – 39,9 Yüksek ateşli: 40,0 ve yukarısı

Üç aydan ufak bebeğiniz ateşlenirse:

Yenidoğan dönemindeki bebeklerde enfeksiyonla savaşma yeteneği kısıtlı oldugundan ciddi enfeksiyonlar gelişebilir. Bebeğin ateşi 38′ in üzerine çıkarsa, acilen doktorunuzu arayın. Doktorunuza danışmadan bebeğinize ilaç vermeyin.

Üç aydan daha büyük çoçuklar için:

Ateş, vücudun enfeksiyonlarla savaşma yöntemlerinden biridir. Çocuğunuzun her ateşi çıktığında, doktoru görmenizi gerektirecek bir durum olmayabilir. Dikkatli olmak koşuşuyla, kendi başınıza da çocuğunuzun ateşini kontrol altına alabilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayınız:

• Eğer çocuğunuzun ateşi 40,0 derece ve yukarısı ise.
• Eğer çocuğunuz çok hastaysa veya açıklayamadığınız hastalık belirtileri taşıyorsa.
• Eğer çocuğunuz bir şey içmek istemiyor, durmadan ağlıyor veya çok halsiz görünüyorsa.
• Eğer çocuğunuz ateşli havale geçiriyorsa. Ateşli havale, genelde çocuğunuzun ateşi normalden çok yüksek ise görülür. Havale anında çocugunuzun elleri ve ayakları şiddetli bir şekilde sallanmaya başlar ve gözleri arkaya doğru kayabilir. Ateşli havale genellikle 1-5 dakika sürer. Çocuğunuzun elinin veya kolunun birkaç kere sallanması, onun havale geçirdiği anlamına gelmez.

Aşağıdaki koşullarda doktorunuzu arayınız :

• Eger orta dereceli ateş (38,0 – 39,9) 24 saatten daha uzun sürerse ve ateşten başka burun akıntısı veya öksürük gibi başka hastalık belirtileri yoksa. (Bu durumda ateşin nereden kaynaklandığını bulmak gerekebilir.)
• Eğer ateşi orta derecede, 48 saatten (2 tam gece ve gündüz) daha uzun sürer ve ateş düşürücü ilaçlarla bile düşmezse.

Ateşi nasıl düşürebilirsiniz ?

Hatırlayacağınız gibi, eğer çocuğunuz üç aydan daha küçükse hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.
Ancak bu arada bebeğin üzerini açarak bekleyin ve 15 dakika sonra tekrar ateşini kontrol edin.

Eğer çocuğunuz üç aydan büyükse aşagıda verilen bilgileri okuyunuz :

 1. Çocuğunuzun üstünü açın: Çocuğunuzun ateşi çıkarken titremesi son derece normaldir. “Üşüttüğü için ateşi çıktı” diye üzerini örtmeyin. Kalın giysiler, vücut sıcaklığını dışarı geçirmeyerek çocuğunuzun ateşinin daha da yükselmesine neden olur. Eğer çocuğunuz titriyorsa, onu bir çarşaf veya ince bir havluya sarın.
 2. Ilık Duş: Üzerini açmanıza rağmen çocuğunuzun ateşi 39 dercenin üzerine çıkıyorsa hemen doktorunuzu arayın. Bu arada ısıyı hızla düşürmenin bir yolu da, ılık duşa sokmak veya ılık ıslak havlu ile kompres yapmaktır. Çocuğunuza ılık duş yaptırırken aşağıdaki talimatları uygulamaya özen gösterin.
  • Küveti ılık su ile doldurun.
  • Çocuğunuzu 15 dakika suyun içinde oturtun. Arkaya doğru yatmasına izin vermeyin. Suyu çocuğunuzun kafasından aşağı dökmeyin. Bir süngeri ıslatarak, onu çocuğunuzun vücudunun etrafında gezdirin.
  • Kesinlikle alkollü kompreslerle, ateşi düşürmeye çalışmayın.
  • Çocuğunuz titremeye başladığı zaman, onu küvetten çıkarın ve bir havlu veya ince bir çarşafa sarın.
 3. İlaç Tedavisi: Lütfen ilaç tedavisi için doktorunuzu arayınız.
15 Kasım 2020
1.188 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN