0 (266) 246 01 36

Sosyal Medyada Biz}

Çocuğunuz yemek mi seçiyor?

Büyüdükçe çocuğun sorunları da artıyor. Bunlardan biri de yemek seçmeye başlamak. Ama olaya zamanında el koyarak bunun üstesinden gelmeye çalışabilirsiniz.

Çocuklar emeklemeye başladıkları zamanlarda, çok sevimli olmakla beraber, çevrelerindekilere karşı olan ilgileri ve artık hareket yetilerinin artmış olması yavaş yavaş ufak birer canavara da dönüşmeye başlarlar.

Üstelik tek bu olsa gene iyi. Yemek seçmeye de başlarlar. Yaşına göre “Yemiiiiiceeem” gibi medeni tepkilerin yanı sıra, bol tükürüklü daha ilkel tepkilerle de karşılaşabilirsiniz. Ama çaresiz değilsiniz.

Öneriler

Günde en az bir kez onunla birlikte yemek yiyin. Bu çağlarda çocuklar, yemek kadar sosyalleşmekten de hoşlanırlar.

Hem emekleme çağında, hem de daha ileriki yaşlarda çocuklar mutfak işinden çok ketif alırlar. Buna kendi yaptıklarını yemek de dahildir. Bu nedenle mutfakta sizle birlikte bir şeyler hazırlamasına izin verin.

Evde ne kadar az abur cubur olursa, çocuklar da bunları o denli az tüketmiş olurlar.

Bazı şeyleri kendi tabağındayken yememekte direnirken, sizin tabağınızdakilerden yemek isteyebilir. Bu, onu yeni lezzetlerle tanıştırmanın iyi bir yoludur.

Çocuğunuzun sorunu sebzelerleyse, sebzeleri saklamanın türlü yolu var: Bolonez sosun içine karıştıracağınız rendelenmiş havuç, pizza üzerine koyacağınız ince ince kıyılmış ıspanak, peynirli makarnanın içine koyacağınız rendelenmiş kabak gibi. Örnekleri çoğaltmak elinizde.

Küçük porsiyonlar halinde verin. Bir bakmışsınız iki dakika sonra biraz daha istemek için geri gelmiş.

Emekleme çağındaki çocukların genel tercihi kendilerine verilen yumuşak, lapayı andıran, ezilmiş sebze ve etlerden çok, çubuk halinde olanlardır. Bu nedenle havuç, salatalık gibi besinleri ince ince kesip verebilirsiniz.

Bebekler parmaklarını ve yedikleri şeyleri yemeklere batırmaya bayılırlar. Mesela meyvaları yoğurda batırıp yemelerine izin verebilirsiniz.

Alışverişe beraber çıkın. Meyva ve sebzeleri onun seçmesine izin veren. Bunu yapan çocuğun, kendi seçtiğini yemesi de büyük olasılıktır.

Ödün verin. Önemli olan çocuğunuzun ne yediği değil, ihtiyacı olan besleyenleri almış olmasıdır. Eğer potakaldan hoşlanmıyorsa kiviyi yeneyebilirsiniz. Ya da etten hoşlanmıyorsa, peynir, yumurta, balık gibi diğer protein kaynaklarına başvurabilirsiniz.

15 Kasım 2020
978 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN